U těhotných a kojících matek je důležitý zvýšený příjem vitamínu C, kdy v tomto období rapidně stoupá spotřeba tohoto vitamínu. Většina těhotných žen ví, že v těhotenství a obzvláště na jeho počátku ženu doslova schvátí nejenom šílená únava, ale k tomu i virózy, angíny kolikrát to trvá i několik měsíců, než se zcela uzdraví. Další velice náročné období je šestinedělí, kdy velká část rodiček také lehce onemocní. V tomto období stoupá spotřeba vitamínu C a běžné zdroje uvádí, že DDD se zvýší i na trojnásobek a více.
Vitamín C je také zcela nezbytný pro:
- udržování hladiny hemoglobinu v normě
- eliminaci křečových obtíží v nohou
- eliminuje výskyt strií
- předchází již zmíněným infekčním onemocněním
- pomáhá zkrátit porod a snižuje jeho bolestivost
- pomáhá udržovat pevnost a pružnost porodních cest
- snižuje riziko natržení, případně nutnosti nástřihu hráze
- pomáhá snižovat srdeční stres, riziko nedonošení a poporodních komplikací
- dítě potřebuje vitamín C pro dobrý růst tkání - děti matek, které měly vyšší příjem vitamín C, bývají viditelně robustnější. Také je již známo, že nedostatek vitamín C nepříznivě ovlivňue vývoj mozku dítěte
Po porodu si také mnoho žen stěžuje na tvorbu modřin, bolesti kloubů, zubů, vypadávání vlasů, únavu a sníženou imunitu. To vše je následek zvýšené potřeby vitamínu C po porodu, kdy žena prodělala vysoký stres, tělo má vysoké nároky na rekonvalescenci, žena trpí nedostatkem spánku a dítě má vysokou spotřebu vitamínu C. Výzkumy ukázaly, že v mateřském mléku je mnohem více tohoto vitamínu než v krevní plazmě matky. Tělo matky se snaží dát dítěti vše potřebné a to i za cenu toho, že matka bude strádat.
Jaký vitamín C užívat?
Samozřejmě nejlepší vitamín C je ten přírodní, ale někdy bychom toho ovoce a zeleniny museli sníst takové množství, že to prostě opravdu není reálné. Obzvláště v tomto pro tělo náročném období a pak je ideální vitamín C jako doplněk stravy. Nikdy neberte běžné doplňky, všelijaké tablety, šumivé nápoje a podobně. Obsahují mnoho aditiv, a pokud byste si vzali takový trojnásobek, či desetinásobek, tak si buďte absolutně jisti, že z toho budete mít kopřivku! U těchto doplňků se vždy musíte držet doporučeného dávkování.
Co se týče sypkého nebo tobolkovaného vitamínu C, který je zcela čistý a bez aditiv, tam je dávkování téměř neomezené.
Jaké je vhodné množství vitamínu C v těhotenství?
Podle Fredericka Roberta Klennera, amerického lékaře a výzkumníka:
- v I. trimestru může být denní spotřeba až 4g
- ve II. trimestru 6g
- ve III. trimestru 8-10g
15% žen potřebuje až 15g
Tyto údaje jsou jako obvykle v plném souladu s výsledky výzkumu na zvířatech.
Je třeba brát v úvahu, že těhotenství nejenže představuje fyziologický stres pro tělo matky, což samo o sobě zvyšuje poptávku, ale dítě potřebuje (a bere si) vitamin C pro správný růst tkání.
Vysoká potřeba vitaminu C v těhotenství by neměla nikoho překvapit.
Nadměrné zvracení matky může ze dne na den vést ke skorbuticky nízké hladině vitaminu C, s dopadem i na dítě.
Možný vliv vitamínu C proti preeklampsii
Preeklampsie má několik teorií vzniku, ale všechny se vyznačují tvorbou volných radikálů (zejména produktů peroxidace lipidů) v děložní-placentární oblasti. Jejich rozšiřování do celého těla poškozuje endotel a vede ke vzniku dalších volných radikálů v bludném kruhu. Důsledkem je vysoký krevní tlak, proteinurie, otoky, sklony ke srážení krve, poruchy ledvin, jater a zpomalení růstu plodu.
V pokročilých stádiích onemocnění je prokazatelný pokles hladiny vitaminu C, E a β-karotenu.